Co zrobić gdy komornik dokonał zajęcia niezgodnie z prawem?
Panuje przekonanie, że komornik może wszystko. Jest to prawda ale tylko w części.
Komornik może wejść niemalże do każdego domu w Polsce, który nie ma uzbrojonej ochrony i lokalu nie należącego do instytucji państwowej.
A to pechowy rolnik spod Mławy pożegnał się z luksusowym traktorem, bo sąsiad miał długi, lecz egzekutor wybrał łatwiejszą ofiarę. Innym razem emerytka z Tczewa straciła oszczędności całego życia, bo windykatorowi łatwiej było obrabować konto bezbronnej kobiety, niż ścigać oszustkę używającą fałszywego dowodu osobistego.
W ostatnich czasach krążą już legendy o wyczynach komorników grabieżców, zajmujących wspomniany ciągnik sąsiadowi lub nawet kontrowersyjna sprawa zajęcia kont redakcji jednego z największych tygodników w naszym kraju. Takie przykłady można mnożyć.
Nie zawsze jednak może to zrobić bez konsekwencji. W przypadku wspomnianych ciągników, komornik i jego pracownik ponieśli konsekwencje.
Najczęściej udaje mu się uniknąć odpowiedzialności w przypadku gdy jego ofiarą pada przeciętny obywatel, nie obeznany w przepisach, nie posiadający dużego majątku i będący w szoku po napaści na zdawałoby się mogących czuć się bezpiecznie obywateli w wolnym kraju.
Co zrobić aby nie udało się nieuczciwemu komornikowi uniknąć sprawiedliwości.
Po pierwsze należy poszukać adwokata, prawnika, najlepiej spoza miejsca zamieszkania.
. Czym dalej tym lepiej, ponieważ miejscowe układy są mocne a kruk krukowi oka nie wykole.
Należy wybrać takiego prawnika, który ma doświadczenie w walce z takimi komornikami, którzy wykonują swój zawód niezgodnie z prawem i złożonym ślubowaniem.
Prawnik przypadkowy lub niedoświadczony, napisze dużo różnych pozwów, które nie będą skuteczne. Narazisz się na koszty a komornik uniknie odpowiedzialności.
PAMIĘTAJ!!! Masz tylko 7 dni na napisanie skargi czy innego pisma.
Nie zdawaj się tylko na adwokata. Pomóż mu. Przeczytaj Ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji Dz.U. 1997 Nr 133 poz. 882.
Najlepiej pobrać dokument w pdf-ie ze strony Kancelarii Sejmu, jest najbardziej aktualny
(w google na pozycji 2 wyświetla się jako pdf Akt prawny, data dokumentu 30.09.2015).
Może i ty znajdziesz punkt w którym komornik dopuścił się zaniedbania lub złania przepisów.
I jeszcze jedno, najważniejsze. Pod żadnym pozorem nie wzywaj policji, żeby pomogła ci ochronić twój dobytek. Policja przyjedzie i pomoże komornikowi dokończyć jego czynności, a w twojej obronie nie zrobi nic.
K.A.
Wykorzystano fragment artykułu z forbes.pl "Przed wojną to byli komornicy"
.