Szczerców. Aktualności i informacje lokalne z miasta i powiatu. Mandat za nieodśnieżone chodniki - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Sobota, 20 października 2018
Wybierz miasto na mapie
Mandat za nieodśnieżone chodniki
Data dodania: 2017-12-05 14:41:42
Mandat za nieodśnieżone chodniki
Źródło zdjęcia: pixabay.com
5 tys. złotych może wynieś naniesiona grzywna za nieodśnieżany chodnik czy nieusunięty lód z chodnika. Taka kara może być nałożona przez sąd.

Zima przyszła na dobre i opady śniegu będą jeszcze bardziej intensywne. Chodniki przed posesjami według prawa, jakie obowiązuje muszą być odśnieżone przez właściciela posesji przylegającej do niego, ale w przypadku kiedy nie jest on oddzielony pasem zieleni. O tym przepisie mówi art.5 ust.
. 1 pkt 4o. utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jak i również art.61 prawa budowlanego. Obowiązek dbania o chodniki, kiedy oddzielony jest trawnikiem od posesji należy do gminy. W przypadku kiedy na chodniku zlokalizowany jest płatny postój, parking bądź przystanek autobusowy o taki porządek dba firma, która je użytkuje. Co zrobić z zalegającym śniegiem lub lodem, którego chcemy się pozbyć? Ustawa porządkowa mówi o tym, aby odgarnięty śnieg składować w jednym miejscu, który nie przeszkadza pieszym, jak i samochodom w ruchu. Ustawa porządkowa nakłada na zarządców dróg obowiązek wywiezienia zgarniętego śniegu przez właściciela śniegu, lodu czy błota. Mówi o tym art. 5 ust.4 pkt 2 ustawy porządkowej. Rzadko się zdarza, że zarządca drogi czy gmina pilnuje się tej zasady czekając na roztopy.

Za niezastosowanie się do przepisu Straż Gminna może nałożyć mandat w wysokości 100zł. W przypadku kiedy nie przyjmiemy mandatu i odwołamy się od niego podczas przegranej sprawy w sądzie możemy dostać grzywnę w wysokości do 5tyś. zł.

JK
Tagi: nieośnieżone chodniki, mandat, zima
go to top