Szczerców. Aktualności i informacje lokalne z miasta i powiatu. Dopalacze niszczą życie - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Wtorek, 13 listopada 2018
Wybierz miasto na mapie
Dopalacze niszczą życie
Data dodania: 2018-06-13 10:33:07
Dopalacze niszczą życie
Źródło zdjęcia: pixabay.com
Zbliżający się okres wakacyjnego wypoczynku to czas, kiedy dzieci i młodzież często nudząc się albo chcąc zaspokoić swoją ciekawość, bądź zaimponować swoim rówieśnikom podejmuje działania ryzykowne polegające na sięganiu po różnego rodzaju substancje psychoaktywne.

Jak wynika ze statystyk najczęstszym środkiem psychoaktywnym, który wybierają niepełnoletni jest alkohol. Jednak coraz częściej dowiadujemy się z doniesień medialnych o zatruciach oraz zgonach, często bardzo młodych ludzi, którzy skusili się na nowe substancje psychoaktywne zwane powszechnie „dopalaczami”. Z uwagi na ich nieprzewidywalny jakościowo i ilościowo skład nawet w tej samej serii, wachlarz ryzyka zagrożeń dla zdrowia lub życia ludzi związanych z ich używaniem jest ogromny i nierzadko kończy się zgonem. Mając na względzie bezpieczeństwo dzieci i młodzieży łódzka Policja ostrzega:
Większość nowych związków psychoaktywnych nie było badanych na organizmach żywych, przez co ich potencjalne negatywne skutki zdrowotne na organizm ludzki w znacznej mierze nie są znane!

Aby przyciągnąć uwagę nastolatków opakowania zawierające dopalacze wyróżniają się atrakcyjną szatą graficzną i kolorystyczną. Często aby zwiększyć ciekawość młodych ludzi opatrzone są one znakami graficznymi znanych światowych marek, bądź nawiązują do popularnych dla młodzieży komiksów, filmów, postaci, a nawet zwierząt i krajobrazów (np. tęczy, skał księżycowych, siódmego nieba).

Narkotyki i nowe substancje psychoaktywne – „dopalacze” uzależniają i powodują nieodwracalne uszkodzenia narządów wewnętrznych człowieka!

JAKIE SYMPTOMY MOGĄ WSKAZYWAĆ NA TO, ŻE DZIECKO MOŻE MIEĆ KONTAKT ZE ZWIĄZKAMI PSYCHOAKTYWNYMI?
-U małoletniego obserwujemy huśtawkę nastrojów - od świetnego samopoczucia do depresji.
-Dziecko jest na zmianę pobudzone lub ospałe, często śpi o nietypowych porach.
.
-Jest niecierpliwe, rozdrażnione, niespokojne i pobudzone.
-Jest agresywne a wcześniej nie było.
-Ma nadmierny apetyt lub nie ma apetytu i gwałtownie chudnie.
-Ma zaczerwienione oczy, zwężone lub rozszerzone źrenice, długo utrzymujący się katar, skarży się na kołatania serca.
-Miewa nagłe wzrosty temperatury ciała powyżej 39°C bez wyraźnych przyczyn takich jak np. infekcja bakteryjna lub wirusowa.
-Dziecko miewa halucynacje.
-Dziecko oddala się od rodziców, rodzeństwa, staje się obce, nie chce rozmawiać z bliskimi, często kłamie, systematycznie kradnie rodzicom pieniądze, znika z domu o różnych porach i unika kontaktu po powrocie.
-Wraca bardzo późno lub nocuje poza domem bez wcześniejszego uzgodnienia z rodzicami, zdarzyła mu się dłuższa ucieczka z domu.
-Kwestionuje szkodliwość narkotyków takich jak marihuana i "dopalaczy", twierdzi, że powinny być zalegalizowane i ogólnodostępne.
-Nagle ma kłopoty z nauką, a wcześniej one nie występowały.
-Nagle dziwnie się ubiera, ma nowych znajomych, których rodzice nie znają.
-W pokoju dziecka stwierdziliśmy dziwne zapachy, które wcześniej nie występowały.
-W pokoju dziecka znaleźliśmy dziwne przedmioty przypominające swym wyglądem fajki, fifki, bibułki, substancje przypominające wysuszone rośliny, proszek, tabletki, kapsułki itp. Nie wolno też lekceważyć znalezionych pustych opakowań po lekach np. na przeziębienie, które dziecko mogło kupić w aptece bez recepty. Przykładowo może to być Sudafet, Acodin lub opakowania po syropach na tego typu dolegliwości.

GDY DZIECKO ŹLE SIĘ POCZUJE I ISTNIEJE PODEJRZENIE, ŻE ZATRUŁO SIĘ NIEZNANĄ SUBSTANCJĄ: Dzwonimy pod numer 112 lub 999.

KPP Bełchatów / JR
Tagi: dopalacze, narkotyki, dzieci, szkodliwe substancje
go to top